Kunszentmárton... nem is tudom hol kezdjem. Olyan sok hely van ahol otthon érzem magam, ez sok ember számára furcsa, mert a társadalom többsége, csak egy adott helyen vagy útvonalon dolgozik, lakik, jár-kel.
A családom, nem egy helyen sőt nem is egy megyében lakik, ezért ez a nagy helyismeret.
A családom, nem egy helyen sőt nem is egy megyében lakik, ezért ez a nagy helyismeret.
A későbbi posztokban szeretném még megemlíteni, Szentest, és Gyulát is. Ez a két hely hozzátartozik még, az én "édes négyesemhez" (Kengyel, Kunszent, Szentes és Gyula), amelyhez gyermekkorom, és mostani életem nagy része kötődik.
Anya kunszenti lány, ez okból kifolyólag, elég sok rokoni szál fűz Kunszentmártonhoz. S mégis milyen érdekes... ahogy gondolkodtam, hogy mit tudnék ide írni, csakis olyan dolgok jutottak eszembe, amelyek más emberek számára úgymond értéktelen, esetleg morbid látványosság lehetne.
S még valami, a probléma az , hogy ahova sokat jár az ember, elfelejt "turistáskodni".
Fekvése
Jász-Nagykun-Szolnok Megye déli részén, a Hármas-Körös bal partján fekszik, a teljesen sík városka. A Tiszazug központja.
Vonattal a 130-as (Szolnok-Hódmezővásárhely) és a 146-os (Kecskemét-Kunszentmárton) vonalakon érhető el. A várost kettészeli a 45-ös út, amely Szeged felé, a település szélén haladó 42-es főút pedig Békéscsaba-Gyula irányába vezet.
Lakossága
A településen több, mint 9000 fő lakik, amelyből 99% vallotta magát magyar nemzetiségűnek a legutóbbi népszámláláskor.
Részei
(telefonos segítséget kértem, a bennfentesektől)
A városhoz tartoznak a mai peremkerületek is, amelyek nagy része, már beépült a városképbe. Érpart, Istvánháza, Csenged, Jak(g)sor, Péterszög, Állami Gazdaság és a Varjúhát, Vekeri tanyák, Péterszög.
Táj
Itt is csak azt mondhatom el, mint amit Kengyelnél, már írtam, hogy tipikus alföldi táj. Annyi különbséggel, hogy talaja igen sok helyen homokos. A homok földet a szél elhordása elkerülése végett, meg kell "kötni", erre a legalkalmasabbak a gyümölcsfák, és a szőlő. (Cserkeszőlőben jellemzőbb)
Látnivalók
Még ilyet is csak itt láttam:
A keresztút állomásai egy ilyen kis építményben vannak megfestve, melynek alsó részén látható márvány táblán egy családnév áll.
- Felső temetői Vigasztaló Szentlélek kápolna
- Kunszentmártoni zsinagóga
- Helytörténeti Múzeum, amely régebben börtönként üzemelt. ( a Jászkun kapitányok nyomában című pályázatban került sor 2010-ben az épület felújítására, korszerűsítésére. További információ a www.jkny.hu -n olvasható)
- Szentesi úti szélmalom
- Sportcsarnok
- Felújított gátoldal (sétáló utca)
- Régi híd a Körös folyó felett
- A felújított Bíróság, és Rendőrség épülete (kép készítés alatt)
- A régi Mozi épülete (kép készítés alatt)Érdekességek
- A Hármas-Körös felújított gátja: Felújítása, az árvíz miatt vált kötelezővé, szemet gyönyörködtető, esztétikus sétáló "utcává" varázsolták a gátat, amely, mentén megtalálható játszótér is.
- Az asló és a felső temető: Számomra, érdekesség a családi kripták látványa, melyek többsége több, mint száz éves.
Amit érdekességként meg tudok említeni, hogy a csapból nagyon finom jó minőségű víz folyik, ez azért érdemel említést, mert a megyében sokfelé nagyon kemény és vasas a víz, itt viszont finom ízű.
Említést érdemelnek még a sokszínű, szórakoztató, és közösség-teremtő, családi rendezvények sokasága.
A városka megőrizte "falusi" viselkedését, értem ezalatt, a sok kerékpárost, akik vesszőből fonott kassal közlekednek. Szolgáltatók részéről is sok megtalálható a településen.
Összefoglalva, Kunszentmárton egy élhető kisváros, ahova, úgy érzem mindig "haza megyek".